Історія кафедра гігієни та екології розпочинається з Харківського стоматологічного інституту.
З 1931 року в інституті існували три кафедри гігієнічного профілю: загальна гігієна (зав. кафедрою Яковенко В. О.), гігієна праці (зав. кафедрою проф. Міллер С.О.), соціальна гігієна (зав. кафедрою проф. Ткаченко С. З.). У 1937 році кафедри були об'єднані в одну кафедру гігієни, яку до 1941 року очолював професор Міллер С. В., водночас 1934–41 – завідувач кафедри гігієни праці та профес. захворювань Українського інституту удосконалення лікарів (Харків).
З 1941 по 1944 роки інститут перебував в м. Фрунзе в складі медичного інституту як факультет, де гігієна викладалась головним чином в лекційному курсі.
З 1944 по 1948 роки кафедрою гігієни Харківського стоматологічного інституту завідував по сумісництву проф. Кошкін М. Л..
З 1948 року по лютий 1968 року кафедрою керував доц. Антонов Л. П., підполковник, учасник ВВВ – бувший начальник санітарної служби армії. У складі кафедри працювали доц. Кантер, ас. Емішьянц Н.Д. та 2 лаборанти. Наукові дослідження кафедри в цей період були присвячені загально гігієнічним проблемам: дослідження іонізації повітря приміщень, впливу штучної аероіонізації на організм людини. У 1967 році асистентом кафедри Н.Д. Емішьянц була захищена кандидатська дисертація.
У 1968 році в зв'язку з переводом інституту до м. Полтави кафедру очолив доцент Санік В. Й.. У співробітництві з клінічними кафедрами стоматологічного профілю вивчались умови праці лікарів-стоматологів, умови праці та захворюваність робітників заводу ГРЛ та прядильного комбінату. На кафедрі викладалися загальна гігієна, військова гігієна, соціальна гігієна й організація охорони здоров'я, історія медицини.
Створення лікувального факультету призвело у 1975 році до розділення кафедри на дві самостійні: загальної гігієни (очолив доц. Лагутін А. О., і соціальної гігієни та організації охорони здоров'я (очолив доц. Санік В.І.). Кафедра гігієни проводила комплексні багаторічні наукові дослідження (сумісно з клінічними кафедрами) на заводах медичного скла, газорозрядних ламп, цукрової промисловості. На базі інституту в цей період були проведені дві республіканські та три обласні науково-практичні конференції по актуальним питанням гігієни та екології Полтавщини.
З 1990 по 1992 рік кафедри гігієни і соціальної медицини були об’єднані в одну кафедру, яку очолив доц. Лагутін А.О..
У 1992 р. кафедра гігієни була знову розділена на кафедру загальної гігієни та екології (завідувач - доцент Лагутін А.О.) та кафедру соціальної медицини, організації і економіки охорони здоров'я (завідувач - професор Зюзін В.О.). Під керівництвом доцента Лагутіна А.О. наукові дослідження співробітників кафедри завершилися захистом кандидатських дисертацій: у 1983 р. – асистента В.В.Личко, у 1984 р. – асистента О.В. Катрушова, а у 1990 р. – асистента О.М.Шахової, у 1994 р. – асистента М.С.Михайлець.
З 1997 по 2022рік кафедру загальної гігієни і екології очолював д. мед. н. Катрушов О. В. У цей час на кафедру прийшли працювати заочний аспірант Т.М. Матвієнко, асистент Т.І. Коваль, к.б.н. В.Л. Філатова, очний аспірант Ю.О. Іщейкіна, доц. Л.В. Нечепаєва, ас. І.А. Пловецька. Основним напрямком наукової діяльності кафедри стають дослідження, пов’язані з впливом екологічних чинників на стан здоров’я населення. За цим напрямком були захищені кандидатські дисертації викладачів Т.І.Коваль та аспіранта Ю.О. Іщейкіної. Опубліковано більше 100 наукових робіт, представлені доповіді на конференціях та отримано 2 патенти України на винаходи.
У 2001 році на кафедрі була захищена кандидатська дисертація на тему "Гігієнічна оцінка впливу фтору на стан здоров'я ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС" (Матвієнко Т. М.).
В 2001-2003 роках на кафедру приходять працювати викладач Буря Л.В. та очний аспірант Саргош О.Д..
У вересні 2003 році кафедри були об’єднані в одну під назвою – “Кафедра загальної гігієни, екології, соціальної медицини, організації та економіки охорони здоров’я”, яку очолив професор Катрушов О.В. У вересні 2006 року кафедра була розділена на кафедру гігієни, екології та охорони праці в медичній галузі (професор Катрушов О.В.) та кафедру соціальної медицини, організації і економіки охорони здоров'я (професор Гапон В.О. (2006 – 2012р.р.).
У 2006 році на кафедрі була захищена кандидатська дисертація “Гігієнічне обгрунтування шляхів підвищення працездатності та ефективності праці лікарів-стоматологів терапевтичного профілю" (Буря Л.В). У 2007 році - «Гігієнічна оцінка техногенно підсилених радіоактивних джерел природного походження, що утворюються на підприємствах нафтогазовидобування Полтавської області» (Саргош О. Д.).
З 1 вересня 2010 року кафедра отримала назву «Кафедра гігієни, екології та охорони праці в галузі».
В 2011 – 2014 роках штат кафедри поповнили викладачі, кваліфіковані спеціалісти санітарно-гігієнічної служби міста Полтави та області: Н.В. Горбенко (колишня заступниця головного санітарного лікаря Полтавської обласної санітарно-епідеміологічної служби), М.С. Юркова (колишня завідувачка відділенням паразитології міської СЕС м. Полтава), О.П. Четверикова (колишня завідувачка відділенням гігієни дітей та підлітків Полтавської обласної санітарно-епідеміологічної служби), яка вступила до заочної аспірантури кафедри та викладач Флока В.С.
У 2017-2018 роках на кафедру прийшли працювати викладачі: М.В. Романюк (колишня заступниця начальника Головного управління Держсанепідслужби в Полтавській області), К.І. Михайлова (колишня завідувачка відділенням паразитології Полтавської обласної СЕС) та випускниці УМСА – А.В. Алексеєва, Т.І. Рак, К.О. Приліпка.
Кафедра гігієни, екології та охорони праці в галузі дала медичній академії чимало цінних кадрів. А саме: доцент В.Л.Філатова – вчений секретар Вченої ради УМСА, доцент Л.В.Буря – декан міжнародного факультету, доцент Л.В. Нечепаєва – тривалий час обіймала посаду заступника декана стоматологічного факультету, доцент О.Д.Саргош – заступник декана медичного факультету №1, д.мед.н., професор Т.І. Коваль – завідувачка кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, професор І.А. Пловецька - завідувачка кафедри соціальної медицини, організації та економіки охорони здоров’я з біостатистикою, професор Ю.О. Іщейкіна – кафедра сімейної медицини і терапії.
В 2019 – 2020 навчальному році на кафедрі гігієни працює 17 співробітників: 14 осіб – навчально-педагогічні працівники, серед яких 1 професор, 5 доцентів і 8 викладачів, та 3 осіб допоміжного персоналу.
З 1 вересня 2022 року кафедра отримала назву «Кафедра гігієни та екології».
З грудня 2022 року кафедру гігієни та екології очолює к.мед.н. Коршенко В. О.. Захистив кандидатську дисертацію на тему «Еколого-епідеміологічна характеристика вогнищ лептоспірозів північного сходу України і розробка заходів щодо оптимізації епідеміологічного нагляду». Отримав вчене звання доцента. Нагороджений Почесною Грамотою Міністерства охорони здоров’я України. Автор близько 70 наукових та методичних друкованих робіт.
На фото: колектив кафедри гігієни та екології та декан Медичного факультету №1 М. Рябушко
З червня 2022 року кафедра розміщується на базі шкірно-венерологічного центру м. Полтави.
У штаті кафедри працює 6 доцентів, 5 викладачів, 4 особи допоміжного складу.
Короткі відомості про завідуючих кафедри гігієни та екології
Проф. Яковенко В.А.
Завідувач кафедри з 1931 по 1937 рр.
З 1931 року в Харківському медичному інституті очолював одну з кафедр гігієнічного профілю: загальна гігієна, та відділ експериментальної гігієни Українського інституту експериментальної медицини. Досліджував теплообмін людини. Відомі наукові публікації такі, як: "Визначення шкал радіаційно-ефективної температури в умовах клімату України щодо людей, які виконують легку роботу взимку в закритих приміщеннях" та "Теплообмін людини в закритих приміщеннях".
Проф. Міллер С.В.
Завідувач кафедри з 1937 по 1941 рр.
Доктор медичних наук (1937), професор (1934). Закінчив Харківський університет (1921). Працював санітарним лікарем. Від 1923 працює у Харківському медичному інституті; від 1924 – в Українському центральному інституті гігієни праці та професійниї захворювань (Харків). З 1926 перебував у науковому відрядженні в Німеччині. 1931–41 – завідувач кафедри гігієни Харківського стоматологічного інституту; водночас 1934–41 – завідувач кафедри гігієни праці та професійних захворювань Українського інституту удосконалення лікарів (Харків). Наукові праці були присвячені проблематиці оздоровлення виробничих умов праці в металургії.
Проф. Кошкін М.Л.
Завідувач кафедри з 1944 по 1948 рр.
Доктор медичних наук (1938), професор (1938). Закінчив Харківський медичний інститут (1924). У 1931–41 працював в Українському інституті комунальної гігієни (Харків, нині Інститут гігієни та медичної екології НАМНУ в Києві); водночас 1932–41 – завідувач кафедри загагальної гігієни 2-го Харківського медичного інституту; від 1941 – заступник директора, 1944–48 – завідувач кафедри загальної гігієни Харківського стоматологічного інституту; водночас 1945–65 – завідувач кафедри загальної гігієни Харківського медичного інституту. Досліджував проблеми поліпшення якості питної води, зокрема шляхом хлорування; нормування природного освітлення житлових приміщень; біологічну дію ультрафіолетової радіації, особливості її профілактичного застосування з метою знезараження повітря, харчових продуктів; участь гігієністів в роботі по зниженню і ліквідації інфекційних хвороб.
Проф. Антонов Л.П.
Завідувач кафедри з 1948 по 1968 рр.
Наукові дослідження були присвячені дослідженням іонізації повітря приміщень, впливу штучної аероіонізації на організм людини.
Доцент Санік В.І.
Завідувач кафедри з 1968 по 1975 рр.
Захистив кандидатську дисертацію на тему "К особенностям гриппа в г. Харькове в последние годы" (1956). Наукові дослідження стосувались впливу виробничих факторів на працівників заводів медичного скла, газорозрядних ламп, цукрової промисловості.
Доц. Лагутін А.О.
Завідувач кафедри з 1975 по 1997 рр.
Кандидат медичних наук (1966), доцент (1973). Закінчив Донецький медичний інститут (1960), спеціальність «санітарний лікар». Там же і розпочав свою педагогічну діяльність. Захистив кандидатську дисертацію на тему “Гигиено-токсикологическая характеристика труда в производстве силиката свинца» (1966). 22 роки завідував кафедрою загальної гігієни та екології (з 1975). Декан лікувального факультету Полтавського державного медичного інституту (1983-1986). Був головою Полтавського обласного наукового товариства гігієністів та санітарних лікарів, яке здійснювало організаційну та науково-методичну роботу з практичними санітарними лікарями області. Опубліковано більше 63 робіт з питань гігієни дітей та підлітків, гігієни праці в промисловості, в сільському господарстві, та промислової токсикології, санітарної охорони водних ресурсів та повітряного басейна Полтавщини.
Проф.Катрушов О.В.
Завідувач кафедри з 1997 по 2022 рр.
Доктор медичних наук (1995), професор (1996). Закінчив Полтавський медичний стоматологічний інститут (1975). Захистив докторську дисертацію на тему: «Використання нових органоспецифічних поліпептидних препаратів для експериментальної терапії патологій, викликаних пошкоджуючими факторами навколишнього середовища» (1995) в Інституті фармакології та токсикології АМН України (м. Київ). Керував Центральною науково-дослідною лабораторією при Полтавському медичному стоматологічному інституті (1992-1996). Досліджував протизапальну дію пептидного комплексу «Вермілат» (1999). Автор більш 300 друкованих робіт, 20 патентів України, монографії «Тканевые регуляторные пептиды» (2003), 2 навчальних посібника «Стоматологія: організаційно-правові та гігієнічні аспекти» (2009, 2011), співавтор 2 підручників «Гігієна та екологія» (2006) та «Гигиена и экология» (2007). Під його керівництвом було захищено цілий ряд кандидатських дисертацій на здобуття наукового ступеня. Очолював Полтавське обласне наукове товариство гігієністів та санітарних лікарів.